Adónyilatkozat
Aki adóbevallási kötelezettségének önadózás útján kíván eleget tenni, az a jogszabályban meghatározott feltételek szerint adónyilatkozatot, egyszerűsített bevallást illetve bevallást tehet.
- No, csak sorba, nézzük előbb mi az az adónyilatkozat?
Egy erre a célra rendszeresített nyomtatvány melyet akár elektronikus úton az adóévet követő év május 20-ig lehet az adóhatósághoz el juttatni.
- Ez szép, de mit kell írjak ebbe a nyilatkozatba?
Nem látszik bonyolultnak. A neved, a lakcímed és az adóazonosító jeled ismerete azért feltétlenül szükséges. Ha az első kettő bármelyike gondot okoz, akkor javaslom várj egy megfelelőbb napra, az adóazonosító jeled esetében puskázhatsz az adókártyádról. Ezentúl már csak az adóévi adóköteles jövedelmeid együttes összegét, az adó kötelezettségedet, valamint a tőled levont adóelőleget kell a nyilatkozatban feltüntetned. De…
- Bocs, mi az adóévi adóköteles jövedelmem együttes összege?
Forintra persze nem tudom, de nem más, mint az adott évben megszerzett összes adóköteles jövedelmed.
- Ja, akkor miért nem azt mondod?
Jó kérdés! De azt még feltétlenül tudnod kell, hogy az adónyilatkozatod bevallásnak minősül.
- Ez ugye olyasmi, mint a munkáltatómnak tett nyilatkozat az ellenőrzés és a jogkövetkezmények szempontjából?
Pontosan! Vagyis annak valóság tartalmáért te felelsz.
- Értem, de ha van ez az adónyilatkozat és ilyen egyszerű, mi szükség van a többi hókusz-pókuszra?
Mert nem mindenki tehet adónyilatkozatot. Aki például élt a lehetőséggel és bevallási kötelezettségét munkáltatói adómegállapítással teljesíti vagy jogszabály szerint adóbevallást kell tennie természetesen nem adhat adónyilatkozatot.
- Te már megint ködösítesz, inkább arról beszélj ki tehet adónyilatkozatot!?
Megpróbálok. Figyelj, mert ez most nem lesz egyszerű! Azok a szerencsések tehetnek adónyilatkozatot, akiknek az adóévben kizárólag ugyanazon munkáltatótól van jövedelmük és az ebből levont adó/adóelőleg, valamint a ténylegesen fizetendő adó különbözete az ezer forintot nem haladja meg, ha még egy sor feltételnek megfelelnek, jelesül mindezek mellett tételes költségelszámolással költséget nem számoltak el, bevételeikből levonást, adójóváírást, adókedvezményt, ideértve a megosztás nélküli családi kedvezményt is csak a munkáltató által figyelembe vett mértékben érvényesítenek, adójukról rendelkező önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, valamint nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot nem adtak.
- Jól vagy?
És ez még nem minden. Mert az is jogosult adónyilatkozat tételére, aki kizárólag kifizetőtől származó olyan bevételt szerzett, amely kifizetésenként 100 ezer forintot nem haladta meg, feltéve tételes költségelszámolással költséget nem számolt el, bevételeiből levonást, adójóváírást, adókedvezményt, ideértve családi kedvezményt is nem vesz igénybe, adójáról rendelkező önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, valamint nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot nem ad és az adót, adóelőleget a kifizető hiánytalanul levonta.
- Bocs,de én már szédülök!
Pedig még nincs vége! Mert az a jámbor lélek is jogosult bevallási kötelezettségének adónyilatkozattal eleget tenni, aki adóelőleget megállapító munkáltató(k)tól szerzett jövedelmet úgy, hogy a levont adó/adóelőleg és a ténylegesen fizetendő adó különbözete az adóévben összesen az ezer forintot nem haladja meg, és e mellett más kifizető(k)től is szerzett kifizetésenként 100 ezer forintot meg nem haladó bevételt, ha tételes költségelszámolással költséget nem számolt el, bevételeiből levonást, adójóváírást, adókedvezményt, ideértve a megosztás nélküli családi kedvezményt is csak a munkáltató által figyelembe vett mértékben érvényesít, adójáról rendelkező önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, valamint nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot nem ad és az adót, adóelőleget a kifizető hiánytalanul levonta, valamint az összes jövedelme az adóévben az adójóváírás jogosultsági határát nem haladta meg, vagy adójóváírást nem érvényesített, nem érvényesít.
- Könyörgöm, mondd el, csak most és csak nekem, mit szedsz? Mert hogy normális ember magától ilyeneket mondjon, az kizárt!
Hátha még azt a lehetőséget is említettem volna, hogy akkor is tehető adónyilatkozat, amennyiben a kifizető ismeretében megállapítható feltételek fennállnak és az adóelőleget megállapító munkáltató az adóévben általa kifizetett (juttatott) bevételről az adózás rendjéről szóló törvény előírása szerint kiadott összesített igazoláson kötelezően tájékoztatja a magánszemélyt – a jogszabályi feltételek ismertetésével – hogy a bevételre vonatkozóan adónyilatkozatot adhat
- És mikortól alkalmazható ez a néhány, igen egyszerű előírás?
Mivel az erről szóló jogszabály 2011. január 1-jén léphatályba első alkalommal a 2011-ben szerzett jövedelmek 2012 májusában esedékes bevallásakor.
- Ezer szerencse addig talán van esélyem megérteni!!!