Kényszertörlés
A Tao törvény ez évi módosítása szerint január elsejétől a kényszertörlés alatt állók a kényszertörlési eljárás kezdő napjától nem tartoznak a társasági adó hatálya alá. (Tao. Tv 5.sz melléklet 8. pont) A törvény 16.§(7) bekezdése szerint viszont a Tao szempontjából Jogutód nélküli megszűnésnek minősül, ha az adózó – az átalakulás miatti megszűnést kivéve – bármely okból kikerül 1996. évi LXXXI. törvény hatálya alól. Erre az esetre az Art 33.§ (12) bekezdése a következőket rendeli: A kényszertörlési eljárás alatt álló adózók a tevékenységüket lezáró adóbevallást – a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját megelőző nappal – a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját követő 30 napon belül kötelesek benyújtani. A tevékenységet lezáró adóbevallással egyidejűleg teljesíteni kell a tevékenységet lezáró adóbevallás időszakát megelőző azon időszakokra vonatkozó adóbevallási kötelezettségeket is, amelyek teljesítésének határideje a tevékenységet lezáró bevallás benyújtásakor még nem járt le.
Az üzleti év tartamát kényszertörlés esetén a számviteli törvény 11.§ (10) bekezdése határozza meg. Eszerint kényszertörlési eljárása esetén az üzleti év az előző üzleti év mérlegfordulónapját követő naptól kényszertörlési eljárás kezdő időpontját megelőző napig terjedő időszak. A (11) bekezdés szerint a kényszertörlési eljárás időszaka egy üzleti évnek minősül, függetlenül annak időtartamától.
A kényszertörléshez fűződő joghatások közül említést érdemel még, hogy mind a KATA mind a KIVA alanyiság megszűnik a kényszertörlés kezdő időpontját megelőző naptól.
Mindezek után nem árt tisztázni azt a nem éppen mellékes körülményt sem, mikor kerülhet sor a kényszertörlésre? A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény szerint a cégbíróság kényszertörlési eljárás megindítását rendeli el, ha törvényességi felügyeleti hatáskörében eljárva a céget megszűntnek nyilvánítja ideértve az alábbi szörnyű eseteket is:
Ha az állami adóhatóság a nyilvántartása alapján értesíti, hogy a cég a beszámoló letétbe helyezési, illetve közzétételi kötelezettségének az alkalmazott adójogi jogkövetkezmények ellenére sem tett eleget. A cégbíróság az állami adóhatóság értesítése alapján hivatalból jár el.
Ha a cég nem tett eleget a számviteli törvény szerinti beszámoló megküldésére vonatkozó kötelezettségének, a cégbíróság legkésőbb az állami adóhatóság elektronikus értesítésének érkezésétől számított húsz munkanapon belül, ha a cég mulasztását megállapította, a céget megszűntnek nyilvánítja és az Itv. 65. § (1) bekezdésében meghatározott felügyeleti illeték megfizetésére kötelezi.
Ha a cég a változásbejegyzési kérelmet határidőben nem nyújtja be vagy a cégbíróság intézkedése egyébként nem vezetett eredményre, a cégbíróság az eljárást megszünteti, és a céget megszűntnek nyilvánítja.
Ha a cégbíróság az állami adóhatóság elektronikus úton történő értesítése alapján tudomást szerez arról, hogy a cég adószámának jogerős törlésére került sor, a cégbíróság a céget – legkésőbb az állami adóhatóság értesítését követő tizenöt munkanapon belül – megszűntnek nyilvánítja.
Ugyancsak kényszertörlési eljárásra kerül sor, ha a cég a végelszámolást három éven belül nem fejezte be, és a törvényi határidőn belül törlése iránt szabályszerű kérelmet nem terjesztett elő. Illetve a cég a végelszámolás általános szabályaira történő áttérést nem hajtotta végre, vagy jogutód nélküli megszűnését előidéző ok következett be, és végelszámolási eljárás lefolytatásának nincs helye.