Pénzforgalmi elszámolás
Az általános forgalmi adó alanyai az áfa megállapítására 2013. január 1-jétől választásuk szerint pénzforgalmi elszámolást alkalmazhatnak. A választás természetesen ezúttal sem korlátlanul szabad. Az alábbi feltételeknek együttesen megfelelő vállalkozások élhetnek a lehetőséggel:
Az érintett vállalkozás a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény rendelkezései szerint a tárgy naptári év első napján kisvállalkozás, vagy annak minősülne, ha a Kkv. hatálya alá tartozna. Feltétel továbbá, hogy az érintett vállalkozás gazdasági céllal belföldön telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön. További feltétel, hogy az érintett cég nem áll csőd- vagy felszámolási eljárás hatálya alatt. Bármily furcsának tűnik is, de jogszabályi feltétel, hogy az érintett vállalkozás nem választ alanyi adómentességet.
A választás további feltétele, hogy az adóalany összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenérték adó nélkül számított és éves szinten göngyölített összege sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen, sem a tárgy naptári évben ésszerően várhatóan, illetve ténylegesen nem haladja meg a 125 millió forintot. Az értékhatár számbavételénél a termékértékesítés és szolgáltatás nyújtás bevételeit attól függetlenül figyelembe kell venni, hogy azok az áfa törvény területi hatálya alá tartonak-e vagy sem.
A pénzforgalmi elszámolás lényegéről ezúttal röviden csak annyit, hogy az adóalanynak a fizetendő adóját akkor kell megállapítania, ha a vevő az ellenértéket részére megfizettte, a beszerzései után a levonási jogát pedig akkor gyakorolhatja, ha a vételárat az eladó részére megfizeti. A pénzforgalmi elszámolás tehát egyaránt vonatkozik az adóalany által fizetendő adóra, valamint a beszerzéseit terhelő levonhatóadóra.
Ezen túlmenően a pénzforgalmi elszámolás hatással van a pénzforgalmi elszámolást választó adóalany vevőjének levonási jogára is, ugyanis a vevő levonási joga is csak akkor nyílik meg, ha a vételárat a pénzforgalmi elszámolást választó adóalany részére megtéríti, függetlenűl attól, hogy maga nem tartozik a pénzforgalmi elszámolás hatálya alá.
Az adóalanynak a pénzforgalmi elszámolás választását be kell jelentenie az adóhatósághoz. A bejelentésre az adózás rendjérıl szóló törvénynek a változás-bejelentésre vonatkozó szabályait kell alkalmazni. A pénzforgalmi elszámolás legkorábban a 2013. január 1-jével kezdődő elszámolási időszakra alkalmazható. A 2013. évre vonatkozó választást legkésıbb 2012. december 31-én be kell jelenteni, az adóhatóság által rendszeresített és – bejelentésre már aktualizált – 2012. évre vonatkozó nyomtatványok felhasználásával.
A pénzforgalmi elszámolást a tevékenységét évközben kezdő adóalany is választhatja, az erre vonatkozó nyilatkozat a tevékenység megkezdésének bejelentésével egyidejűleg tehetı meg. Tevékenység évközi kezdése esetén az időarányosan számított értékhatár várható, illetve tényleges teljesítését kell vizsgálni.
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény idevonatkozó rendelkezései szerint
22. § (1) Az általános forgalmi adó alanya az adóköteles tevékenysége megkezdésének bejelentésével egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy
i) pénzforgalmi elszámolást választ.
(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilatkozat megváltoztatását – az e)-g) pontok kivételével – a változtatást megelőző adóév utolsó napjáig kell bejelenteni. Ha az adózó az alanyi adómentességre, illetve a pénzforgalmi elszámolás választására jogosító értékhatárt az adóév közben lépte túl, a bejelentést a 23. § (3) bekezdés szerint kell megtenni. Az adózó az (1) bekezdés e) pontja szerinti nyilatkozattétel és annak változásának bejelentése alól mentesül, ha kizárólag az általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározott adómentes termékimportot megalapozó közösségi adómentes termékértékesítést, mint közösségi kereskedelmi kapcsolatot közvetett vámjogi képviselő igénybevételével létesít.