Szja bevallás 2011
Változik 2011. január elsejétől a személyi jövedelemadóra vonatkozó bevallási kötelezettség szabályozása is. Az az új szabályozás szerint az adót adóévenként kell bevallani.
Mit jelent az, hogy adóévenként?
Az szja törvény szerint az adóév az az időszak, amelyre vonatkozóan az adó alapját meg kell állapítani; ez, ha a törvény kivételt nem tesz azonos a naptári évvel.
Szóval évenként kell töredelmes vallomást tegyek, de kinek és miről?
Ha nem is töredelmes vallomásról van szó, de az állandó lakóhely szerint illetékes adóhatóság részére kell számot adni a bevallási kötelezettség alá eső megszerzett bevételről, jövedelemről és az ez után fizetendő adóról.
Miért kell így cifráznod, hogy bevétel meg jövedelem a két fogalom nem azonos?
Nem egészen. A bevétel bármely jogcímen és formában – pénzben és/vagy nem pénzben – mástól megszerzett vagyoni érték. A jövedelem pedig a törvény által meghatározott adóköteles bevétel egésze vagy szintén a jog által meghatározott költségekkel csökkentett része. Azaz minden jövedelem bevétel, de nem minden bevétel jövedelem. Világos, nem!?
Én ezt bogarakkal és rovarokkal ismertem, de így se rossz. Jól értem, hogy ezek szerint van olyan bevétel, amely nem adóköteles? Ha igen, ez érdekelne!
Az szja tv. 7.§. szerint nem kell pl. bevallani azokat a bevételeket melyeket a jövedelem kiszámításánál sem kell figyelembe venni. Ilyenek többek között, azok, melyeket az szja. törvény 1.sz. melléklete adómentes bevételek közé sorol.
Nem túl sokat segítettél. Milyen bevételek tartozhatnak ide?
Ilyen lehet például az árva ellátás, lakbér-hozzájárulás, házastársi pótlék, önkormányzat és egyház által nyújtott szociális segély és még hosszan sorolja az 1.sz. melléklet az adómentes bevételeket.
Van még valami?
Adómentes az ingó vagyontárgyak értékesítéséből származó bevétel, ha annak éves összege nem haladja meg a 200.000.-Ft-ot. Vagy ha ingatlant értékesítettél és az abból származó bevételből nem keletkezik jövedelem.
Vagyis ha ingyen adom a kérót?
Nem feltétlenül. Gondolj csak vissza a bevétel és a jövedelem különbségére. Jelen esetben arról van szó, hogy az ingatlanért kapott vételárból (bevételből) le lehet vonni az annak megszerzésére fordított összeget. Ha például az eladási ár és a vételár egyenlő, az ingatlanért kapott bevételből nem keletkezik jövedelem. Ha kizárólag olyan bevételeket szereztél melyeket nem kell bevallani vagy egyáltalán nem volt bevételed nem kell semmiféle bevallást sem tenned.
Irdatlan nagy kedvezmény!!
Ha nem is jelentősen, de valamelyest jobb a helyzet, mintha a semmiről is bevallást kellene tenni (volt rá példa). Ha másért nem, ezekben az esetekben nem lehet elmulasztani a bevallást így egy bírság lehetőség máris kilőve, a megspórolt papír okán megkímélt fákról már nem is beszélve.
Mit kell tegyen az a nagyon szerencsés, akinek mégis csak keletkezett adóköteles bevétele?
Annak bevallási kötelezettsége is keletkezik. És mint tudjuk ezt adóévenként kell önadózás vagy munkáltatói adómegállapítás útján teljesítenie. Aki az önadózást választja az a jogszabályban meghatározott feltételek szerint adónyilatkozatot, egyszerűsített bevallást illetve bevallást tehet. Ezekről majd még részletesen beszélünk.
OK. Akkor lássuk mi az a munkáltatói adómegállapítás ?
Az szja tv 14.§ tartalmazza az erre vonatkozó rendelkezéseket. Ezek lényege, hogy az érintett magánszemély kérelmére, annak nyilatkozata alapján a jövedelemadóját a munkáltatója állapítja meg, vallja be és fizeti meg illetve túlfizetés esetén a különbözetet visszatéríti, ha mindezt vállalja. A munkavállaló az adóévet követő év január 31-ig teheti meg írásban az erre vonatkozó nyilatkozatot. Fontos, hogy ezt a munkáltató nem köteles teljesíteni, de elutasítás esetén fel kell hívja a nyilatkozatot tevő figyelmét, hogy élhet az egyszerűsített bevallás lehetőségével.
Minden munkavállaló kérheti a munkáltatói adómegállapítást?
Nem, csak azok jogosultak erre akiknek kizárólag az elszámolást vállaló munkáltatótól vagy kizárólag egymást követő munkaviszonyokból volt jövedelme. Az utóbbi esetben azzal a feltétellel, hogy a korábbi munkaviszonyairól szóló igazolásokat átadja a munkáltató részére.
Ezenkívül bármilyen más bevétel kizárja e szolgáltatás igénybevételét?
A jogszabály szerint azok is jogosultak a munkáltatói adómegállapítás kezdeményezésére, akiknek a fenti bevételek mellett kizárólag adóköteles társadalombiztosítási, családtámogatási ellátás, önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesítők illetménye, a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény alapján folyósított ellátás, belföldről származó nyugdíj címén szerzett bevétele volt, feltéve, hogy az ezekről szóló igazolásokat átadják a munkáltatójuknak.
Meddig kell átadni a munkáltatónak a nem tőle származó bevételekre vonatkozó igazolásokat?
Az adóévet követő év március 20-ig. Ezek alapján a munkáltató május 20-ig köteles elkészíteni a bevallást és erről igazolást kiadni a munkavállalónak. Ezt az igazolást célszerű megőrizni mert ennek alapján a munkáltató felel az adóbevallás adóhatósághoz történő benyújtásáért, amit elektronikus úton június 10-ig kell megtennie.
Ez tiszta buli, a cégem felel az adóbevallásomért!
Egész pontosan csak annak a benyújtásáért, a tartalmáért nem. Ez azt jelenti, ha nem nyújtja be időben a bevallást az estleges mulasztási bírság a munkáltatót terheli. Ha viszont egy későbbi ellenőrzés azt állapítja meg, hogy a munkavállalónak olyan jövedelme is volt melyről a munkáltatót nem tájékoztatta az adóhiány és a bírság valamint a késedelmi pótlék a munkavállalót terheli.
De hát ez nem igazság, más készíti a bevallásomat, de én felelek érte!?
Az igaz, hogy más készíti a bevallást, de a te nyilatkozatod és az általad szolgáltatott igazolások alapján. A nyilatkozattal kijelented, hogy megfelelsz azoknak a jogszabályi feltételeknek , melyek alapján kérhető a munkáltatói adómegállapítás, az igazolások meghatározzák, hogy a munkáltatód a tőle származón kívül még milyen bevételeket kell figyelembe vegyen. Ezért a jogszabály szerint a munkáltatói adómegállapítás az ellenőrzés és a jogkövetkezmények szempontjából a te bevallásodnak minősül.
És semmi kiskapu?
Háá…t, nem nagyon! Hacsak nem az történt, hogy a kiadott igazolások nem voltak megfelelőek, vagy ne adj isten az a fránya munkáltató nem vett figyelembe valamennyi átadott igazolást…., de ettől azért ne várj túl sokat és főleg ne vágj neki saját kútfőből!