Szja önellenőrzés
Ha elkészült az a fránya szja bevallás és a “holló” már sebes szárnycsapásokkal repíti a NAV felé könnyen megeshet, hogy egyszer csak a jól végzett munka okán érzett megelégedettséget köddé foszlatva a kétely terpeszkedik el lelkedben: Ezt elszúrtad kis pajtás! El bizony! Addig furdal ez a belső hang amíg elő nem veszed annak istenverte bevallásnak a másolatát és azonnal megállapítod: Ezt bizony el. Na, most aztán mi tévő legyek?
Ez attól függ, mit sikerült elrontani. Ha a bevallásban az adót vagy az adóalapot nem befolyásoló adatokat töltötted ki tévesen vagy hiányosan, akkor ki kell javítanod a bevallást.
Jó pofa vagy mit érek vele, ha saját példányomat kijavítom, de mit csináljak, ha a “hollót” már nem érem utol?
A javítást az eredeti bevalláshoz hasonlóan szintén egy 1153. sz nyomtatványon kell megtenned, természetesen egy másikon, így nem kell versenyezz a posta madarával. Fontos, hogy a javítás esetében a bevallás nyomtatványon nem szabad kitöltened a hibásnak minősített bevallás vonalkódját, valamint az önellenőrzéssel érintett bevallás típusa mezőket! Amit viszont ki kell töltened azok az adatok, melyeket az eredeti nyomtatványon nem vagy hibásan adtál meg. Ilyenek lehetnek a személyes adataid, például nem lényegtelen, ha adót igényeltél vissza és nem vagy helytelenül adtad meg a lakcímedet vagy a bankszámla számod. A javítást, az eredeti bevalláshoz hasonlóan alá kell írni, aztán jöhet ismét a “holló”, irány a NAV.
És mit tegyek akkor, ha a tévedésem érinti az adóalap vagy az adó összegét?
Akkor már csak az önellenőrzés segíthet. Ezt is a 1153. sz. nyomtatványon lehet megtenni, de ellentétben a bevallás kijavításával, ilyen esetben nem csak a hibás, vagy elmaradt adatokat kell javítani, pótolni, hanem az egész bevallást meg kell ismételni, természetesen a helyes adatokkal. Fontos, hogy az önellenőrzést attól a naptól számított 15 napon belül el kell juttatni a NAV-hoz amikor rájöttél a tévedésedre. Szintén nem árt figyelembe venni, hogy ez évtől már az adóhatóság ellenőrzésének megkezdésétől nincs lehetőség önellenőrzésre.
Miért olyan fontos nekem beismerni, hogy tévedtem lehet, hogy a NAV nem is veszi észre?
Egyrészt tévedhetsz a saját károdra is, ilyen esetben több adót fizetsz a ténylegesen jogosnál, mindaddig amíg önellenőrzéssel nem helyesbíted. Ha meg valami ördögi véletlen folytán még is a NAV hátrányára tévedtél volna, azaz kevesebb adót vallasz be a jogszerűen fizetendőnél lényegesen többe kerül, ha ezt az adóhatóság veszi észre és ne feledd a NAV szeme (sok) mindent lát!
Ebből úgy sejtem, ha az önellenőrzés eredményeként növekszik az adókötelezettségem egyéb fizetnivalóm is keletkezik.
Sajnos, igen. Önellenőrzési pótlékot kell fizetned. Ennek egy napra eső mértéke az önellenőrzés időpontjában érvényes jegybanki alapkamat 365-öd része. Ezt kell megszorozni az eredeti bevallás benyújtására előírt határidőt követő első naptól az önellenőrzés benyújtása napjáig terjedő időszakra eső napok számával. A jelenleg érvényes jegybanki alapkamat 6%, ennek a 365-öd része 0,016%, ha mondjuk 30 nap telt el a bevallási határidőt követő naptól az önellenőrzés benyújtása napjáig, akkor ennek a 30 szorosával, azaz 0,493%-al kell megszorozd azt az összeget amennyivel növekedett az adókötelezettséged. Ennyi lesz az önellenőrzési pótlék.
Rendben, de még mindig nem értem miért éri meg önellenőrzés, ha így is fizetnem kell?
Ok, akkor számolj! Ha lebuksz, mint a vízi tyúk az adóhatóság önellenőrzés hiányában adóbírságot állapít meg, amely alapesetben az adóhiány fele, aztán felszámítja a be nem vallott adó után, az annak befizetéséig járó késedelmi pótlékot, ennek mértéke pontosan az önellenőrzési pótlék duplája. Ha te ellenőrzöd magad és az adóhiány összegét a késedelmi pótlék benyújtásával egyidejűleg megfizeted, megúszhatod az önellenőrzési pótlékkal.