Társaságok járulék kötelezettsége
Ahhoz, hogy megtudjuk állapítani a társas vállalkozások egyes tagjai után milyen mértékű járulékot kell fizetni, elengedhetetlen annak tisztázása mely vállalkozásokat tekinti a Tbj. társas vállalkozásoknak illetve ezen vállalkozások tagjai milyen jogviszony alapján végeznek munkát az adott társasvállalkozásban.
A tagsági jogviszonyon alapuló biztosítási kötelezettség:
Tagsági jogviszonyon alapuló járulékfizetési kötelezettségről akkor beszélhetünk ha a tag a társaság (ideértve ezen társaságok előtársaságként történő működésének időtartamát is) tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik történik.A gazdasági társaság, az egyesülés, a közhasznú társaság, a szabadalmi ügyvivői társaság, szabadalmi ügyvivői iroda tagja esetében a tényleges személyes közreműködési kötelezettség kezdete napjától annak megszűnése napjáig,
Egyéni cég tagja esetében az egyéni cég tagjává válás napjától az egyéni cégben fennálló tagság megszűnésének. Az egyéni cég tagjának biztosítási kötelezettsége az egyéni cég tagjává válás napjától annak megszűnése napjáig áll fenn. Az egyéni cég tagja a törvény erejénél fogva társas vállalkozónak minősül, tehát esetében nem kell vizsgálni, hogy a társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik-e vagy sem.
Egyéb esetben a társas vállalkozásnál létesített tagsági jogviszony létrejötte napjától annak megszűnése napjáig tart.
Amennyiben a tényleges személyes közreműködési kötelezettség kezdő napja nem állapítható meg, úgy a biztosítási jogviszony kezdetére társasági szerződésben meghatározott időpont az irányadó
Munkaviszonyon illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyon alapuló biztosítási kötelezettség:
Amennyiben a gazdasági társaság a tagjával munkaviszonyt vagy megbízási jogviszonyt létesít, a biztosítási kötelezettségét a munkaviszonyban, illetve a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyekre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. Azaz a biztosítási kötelezettség a jogviszony kezdetétől annak végéig tart.
Foglalkoztatót terhelő járulékok:
24 % nyugdíj biztosítási járulék
3 % egészbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék
A biztosítottat terhelő egyéni járulékok
nyugdíjjárulék mértéke 10 százalék (ha a tag magánnyugdíj-pénztár tagja, akkor 2 százalék nyugdíjjárulékot, és 8 százalék tagdíjat fizet), valamint
7,5 százalék mértékű egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizet, melyből a természetbeni egészségbiztosítási járulék mértéke 4 százalék, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék mértéke 2 százalék, a munkaerő-piaci járulék mértéke 1,5 százalék.
Figyelem! a 2010. november 1-je és 2011. december 31-e közötti időszakban esedékes, a magán-nyugdíjpénztári tag után fizetendő nyugdíjjárulék mértéke afentiektől eltérően 10 százalék mértékű, a tagdíj mértéke 0 százalék.
Korkedvezmény-biztosítási járulék, a foglalkoztatót terheli, alapja a társadalombiztosítási járulék alapjával azonos a mértéke 13 %. Ha a korkedvezményre jogosító munkakörben végzett tevékenység nem áll fenn a teljes időszakban (például a teljes naptári hónapban, naptári évben), amelyre a jövedelmet fizetik vagy juttatják, akkor a korkedvezmény-biztosítási járulék alapjaként a jövedelem (társadalombiztosítási járulékalap) azon időszakra (naptári napokra) jutó arányos részét kell figyelembe venni, amely alatt a biztosított korkedvezményre jogosultságot szerez.
Egészségügyi szolgáltatási járulékot köteles fizetni a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás a járulék havi összege 5100 forint, napi összege 170 forint.
Társadalombiztosítási járulék
A társas vállalkozás a tagsági jogviszonyban munkát végző biztosított társas vállalkozó után a társadalombiztosítási járulékot a személyes közreműködésre tekintettel kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelem, de havi átlagban legalább a minimálbér alapulvételével fizeti meg.
2011. január 1-jétől minimálbér:
a tárgyhónap első napján érvényes, a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított személyi alapbér kötelező legkisebb havi összege, vagy
a biztosított társas vállalkozó járulékfizetéséről szóló rendelkezések alkalmazásában a
tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összege, ha a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel.
Egyéni járulékok:
A biztosított társas vállalkozó egyéni járulékként nyugdíjjárulékot (tagdíjat) valamint egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizet. A nyugdíjjárulék (tagdíj) valamint az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja megegyezik a társadalombiztosítási járulék alapjával. A nyugdíjjárulékot (tagdíjat) legfeljebb a járulékfizetési felső határig – ez 2011-ben 7 665 000 forint, napi 21 000 forint – kell megfizetni.
Az egyidejűleg fennálló, több biztosítással járó jogviszony
Amennyiben a társas vállalkozó egyidejűleg
munkaviszonyban áll – akár egy, akár több munkáltatónál – és foglalkoztatása a munkaviszonyában/munkaviszonyaiban együttesen eléri a heti 36 órát, vagy
közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat,
akkor a társas vállalkozásban a járulékokat [társadalombiztosítási, egészségbiztosítási- és
munkaerő-piaci, valamint nyugdíjjárulékot (tagdíjat)] a ténylegesen elért, járulékalapot képező jövedelem alapján kell megfizetni.
Ha a társas vállalkozó legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkezik, az egyidejűleg fennálló, biztosítási kötelezettség alapjául szolgáló további jogviszonya alapján nem köteles pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetni.