Ügyvezetők járulékai 2012
A gazdasági társaságokról 2006. évi IV. törvény 22 § (2) bekezdése szerint A vezető tisztségviselőt e minőségében megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre – a törvényben meghatározott eltérésekkel -
a) a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályait (társasági jogi jogviszony) vagy
b) a munkaviszonyra irányadó szabályokat
kell alkalmazni. Azaz ilyen feladatokat megbízási vagy munkaviszony keretében láthatnak el a társasági szerződésben megjelölt személyek. Azonban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja, illetve a közkereseti és a betéti társaság üzletvezetésre egyedül jogosult tagja vezető tisztséget csak a társasági szerződés erre vonatkozó kifejezett rendelkezése alapján láthatja el munkaviszonyban.
A vezető tisztségviselők társadalombiztosítási jogállására vonatkozóan 2012. január 1-jétől részben új szabályok léptek érvénybe. Nem változott annak a betéti társasági, közkereseti társasági tagnak a helyzete, aki a társaság ügyvezetését munkaviszony keretében látja el, 2012-től változatlanul munkaviszonyban állónak minősül.
Ha a vezető tisztségviselői feladatok ellátása megbízás alapján történik, vizsgálni kell, hogy az érintett tag csak vezető tisztségviselői feladatokat lát el, vagy a társas vállalkozásban egyidejűleg más tevékenységet is végez.
1. Ha a társaság tagja megbízásos jogviszonyban kizárólag ügyvezetői feladatokat lát el, tehát mellette a társaságban tagsági jogviszonya alapján más tevékenységet nem végez, a megbízásra tekintettel 2012. január 1-től társas vállalkozónak minősül. Járulék fizetési kötelezettsége ennek megfelelően az 1997. évi LXXX tv 27-28.§ szerint alakul.
2. Ha a megbízás keretében ellátott ügyvezetői feladatok mellett a társaság tagja a saját társaságában munkaviszonyban áll, vagy megbízás alapján végez valamilyen más tevékenységet, akkor a vezető tisztség tekintetében a tag társas vállalkozónak minősül, tehát társadalombiztosítási szempontból a megbízási jogviszonya ellenére társas vállalkozónak kell tekinteni. Ez esetben társas vállalkozóként járulék alapja a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem, ha legalább heti 36 órás munkaviszonyban foglalkoztatják. A heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani.
3. Amennyiben a társaság tagja a vezető tisztségviselői feladatokat megbízás alapján végzi, és mellette a saját társaságában tagsági jogviszonya alapján ténylegesen és személyesen közreműködik, a tagot erre tekintettel kell társas vállalkozónak tekinteni. A megbízás alapján ellátott vezető tisztségviselői tevékenység okán ezért nem válik társas vállalkozóvá, esetében a választott tisztségviselőkre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
4. Ha a társaság tagja a vezető tisztségviselői tevékenység ellátásával egy időben más foglalkoztatónál is munkaviszonyban vagy egyéb jogviszonyban végez munkát, illetve más társaságban, annak tagjaként személyesen közreműködik, e körülmény nem befolyásolja a megbízásban ellátott vezető tisztség minősítését, azaz társas vállalkozónak tekintendő. Az egyéb jogviszonyoknak jelentősége csak a járulékfizetési kötelezettség megállapításakor van. (ún. többes jogviszonyos társas vállalkozó)
Társadalombiztosítási szempontból társas vállalkozás tagja a vezető tisztségviselői jogviszonyt tehát munkaviszonyban, vagy társas vállalkozói jogviszonyban, illetve választott tisztségviselői jogviszonyban tölthet be. Megbízás keretében vezető tisztség ellátására csak a társas vállalkozáson kívül álló személy esetében van lehetőség.
Több biztosítási jogviszony egyidejű fennállása esetén a járulékalap után mindegyik jogviszonyban meg kell fizetni a nyugdíjjárulékot és az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot. Amennyiben azonban a társas vállalkozóként biztosított több gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja vagy ügyvezetője, a járulékfizetési alsó határ utáni járulékot – évente egy alkalommal történő választása szerint – egyszer kell figyelembe venni. A társas vállalkozó e választásáról a tárgyév január 31-éig nyilatkozik a társas vállalkozásnak.