Adómentes juttatások külföldi kiküldetés során
Az szja törvény 3.§ 12. pontja a következők szerint határozza meg mit kell külföldi kiküldetésnek tekinteni „a belföldi illetőségű magánszemélynek a jövedelme megszerzése érdekében, a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében Magyarország területén kívüli (a továbbiakban: külföld) tartózkodása, továbbá az előzőekkel kapcsolatos külföldre történő utazás, ideértve különösen a külszolgálatot és az azzal összefüggő utazást.”
A definícióból egyértelműen következik, hogy kiküldetésről nem csak munkaviszonyban állók esetében beszélhetünk, kiküldött lehet megbízási jogviszonyban álló vagy társasvállalkozó magánszemély, de értelmezésünk szerint akár egyéni vállalkozó is.
A külszolgálat az 1995.évi CXVII tv 3.§ 13. pontja szerint azonban feltételezi a munkaviszony létét, mivel a jogszabályi megfogalmazás szerint a külszolgálat alatt a munkáltató által elrendelt külföldön történő munkavégzést kell érteni.
Külföldi kiküldetés költségeinek viselésére illetve azok megtérítésére nem ad a jogszabály eligazítást. Arról viszont találhatók rendelkezések, melyek azok a juttatások, költségtérítések, amelyeket a magánszemély jövedelmének meghatározásakor nem kell figyelembe venni.
Így például nem kell a jövedelem meghatározása során figyelembe venni - az utazásra, a szállás díjára szolgáló olyan összegeket, amelyekkel szemben a magánszemély a kiküldetést elrendelő részére köteles bizonylattal elszámolni. Ugyan ez a helyzet ha a kiadást a magánszemély előlegezi meg és ezt a juttató utólag, bizonylattal történő elszámolás alapján neki megtéríti. Fontos, hogy ezek a rendelkezések nem alkalmazhatók olyan kiadások esetén, amelyeket a szja tv. nem ismer el a magánszemélynél költségnek.
Hasonló a helyzet az utazási jegy költsége, továbbá a szállás ellenértéke esetében mindkét esetben beleértve az utazási jegy illetve a szálláshely árában szokásosan felszámított étkezés ellenértékét is.
Szintén nem kell bevételként figyelembe venni az szja megállapításakor ha a külföldi kiküldetésre az utazás saját személygépkocsival történik és kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás költségtérítése címén a teljesített kilométer-távolság figyelembevételével kap a kiküldött költségtérítést, feltéve, hogy a térített összeg nem haladja meg a személygépkocsi üzemanyagnormája szerint a NAV által közzétett üzemanyagárral, valamint kilométerenként 15 forinttal igazolás nélkül elszámolható mértéket.
Az szja tv. 7. § (1) r) pont valamint a 3.sz melléklet I/6 pont szövegét itt olvashatod.
Az szja törvény igazolás nélkül elszámolható költségnek tekinti, így szintén nem képez adóalapot a külföldi kiküldetés esetén fizetett napidíj 30%, de legfeljebb az ide vonatkozó kormányrendelet szerint naponta 15 euro. A napidíj fenti összeget meghaladó része az érintetek között fennálló jogviszonynak megfelelő adó és járulék terheket visel.
Némileg más a helyzet a külföldi kiküldetés során a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás címén fizetett költségtérítések esetében Ezek ugyanis az szja törvény 70.§ (1) bek a.) pontja szerint egyes meghatározott juttatásnak tekintendők. Ezét a bizonylattal igazolt felmerült költségek után az szja és az eho kötelezettség a kifizetőt terheli ennek alapja az igazolt költségek 1,18 szorosa.
A személyi jövedelemadó törvény ide vonatkozó előírásait itt találod.
Segíthetünk? Tanácsadás